Zone Arena, cea mai noua si moderna locatie destinata concertelor din capitala, s-a deschis in mai 2010.
George Dalaras, Goran Bregovic si Bob Dylan au fost primii artisti care au urcat pe scena de pe Zone Arena, urmati de Aerosmith si Massive Attack, trupe ceva mai galagioase. Se pare insa ca cele trei zile de Ciuc Summer Fest si concertul Cranberries i-au determinat pe vecini sa cedeze si sa inceapa reclamatiile.
In aceste conditii, Zone Arena ar putea fi desfiintata in urma sesizarilor primite din partea locuitorilor din zona. Acestia se plang atat de muzica foarte tare si de concertele care depasesc de multe ori ora 23.00, cat si de aglomeratia si deranjul create in zona. In plus, vecinii nu sunt deloc incantati de repetitiile pe care marii artisti le fac in timpul zilei.
Dupa 3 luni si 9 concerte mari, Neculai Ontanu, primarul sectorului 2, solicita desfiintarea constructiilor din interiorul Zone Arena (scene, tribune) deoarece nu au autorizatie de constructie sau aviz de functionare. Primaria sectorului 2 asteapta un plan de dezafectare din partea firmei S.C. Arena Invest S.R.L., altfel se va actiona in instanta.Directorul Arena Invest va da o declaratie saptamana viitoare, cand va reveni in tara.
Pe 2 octombrie, tot la Zone Arena urma sa aiba loc concertul Ozzy Osbourne, la care se anunta participanti din toata tara, dar si de peste hotare.
Zone Arena

2 comments
Deh, au incercat si ei sa faca un spatiu de concerte in aer liber, fix intre blocuri si case. Cred ca la Aerosmith a fost cea mai mare nebunie, ma mir ca nu s-au sesizat de atunci…
Ce-i drept, e mare tambalau in serile cu concerte, nu trebuia construita acolo.
S-o antifoneze! 😆