Săptămâna 16–22 februarie aduce la Ateneul Român o succesiune de evenimente care traversează registrul simfonic, cameral și educativ, propunând un parcurs coerent între forță orchestrală, rafinament intim și deschidere către publicul larg.
În 19 și 20 februarie, în Sala Mare, concertul simfonic dirijat de Gábor Káli o are ca solistă pe pianista Lise de la Salle. Programul este construit pe contraste pregnante. Serghei Prokofiev deschide seara cu Suita scitică, partitură care a șocat la momentul apariției prin energia sa aproape primitivă și prin densitatea percuției. Urmează Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră de Franz Liszt, celebru pentru dialogul neașteptat dintre pian și triunghi, într-o demonstrație de virtuozitate strălucitoare. Finalul este rezervat lucrării Dansurile simfonice de Serghei Rahmaninov, creație testamentară în care ritmurile incisive se împletesc cu o nostalgie gravă, specifică ultimilor ani ai compozitorului.
Pe 21 februarie, tot în Sala Mare, organistul Nicolae Moldoveanu propune un recital dedicat universului lui Johann Sebastian Bach. Programul pornește de la maeștrii care l-au influențat pe Bach – Dieterich Buxtehude și Georg Böhm – și ajunge la omagiile romantice semnate de Robert Schumann și Felix Mendelssohn. Recitalul pune în valoare resursele timbrale ale orgii Walcker, transformând rigoarea arhitecturală a muzicii germane într-o experiență sonoră amplă și rar întâlnită în spațiul concertistic contemporan.
În aceeași zi, în Sala Mică, recitalul cameral „Spectrele iubirii” aduce în prim-plan un program vocal ce traversează repertorii și tradiții. Soprana Alda Macri Daradici, mezzosopranele Alexandrina Stan și Andreia Lucaciu, alături de Duo Catharsis (Laura Chera și Tudor Scripcariu), explorează nuanțele afective ale iubirii, de la rafinamentul european la pasiunea sudică. Zarzuela „Las hijas del Zebedeo” de Ruperto Chapí, cunoscută pentru aria „Carceleras”, aduce un plus de teatralitate și agilitate vocală, evocând intensitatea stilului flamenco.
Pe 22 februarie, Sala Mică găzduiește „O seară romantică”, cu Georgiana Mihăilă (flaut), Eliza Puchianu (pian) și invitata Oana Mavroean (flaut). În centrul programului se află Suita de Trois Morceaux, op. 116 de Benjamin Godard, o partitură ce evidențiază delicatețea dialogului cameral și eleganța expresiei romantice franceze.
Dimensiunea educativă este reprezentată de concertul „Valentin & Dragobete – cântecul dragostei”, programat în 22 februarie, în Sala Mare. Evenimentul reunește pagini semnate de Edvard Grieg, Serghei Rahmaninov și Tiberiu Brediceanu, într-un parcurs care leagă opera, liedul și muzica tradițională. Tema iubirii devine astfel un pretext pentru a ilustra specificul cultural al fiecărei tradiții și pentru a facilita apropierea publicului de repertoriul clasic.
Între evenimentele partenere se remarcă recitalul extraordinar de pian susținut de Alina Bercu, pe 17 februarie, în Sala Mare, cu lucrări de George Enescu, Isaac Albéniz, Fritz Kreisler, Serghei Rahmaninov, Fazıl Say și Modest Musorgski, un program construit pe contraste între miniatură și monumental.
Săptămâna se încheie cu Turneul Național „Melodie, Dor, Magie” – ediția a doua, pe 22 februarie, în Sala Mare, susținut de mezzosoprana Ruxandra Donose și pianistul Sergiu Tuhuțiu. Formula de recital, în care artista subliniază expunerea directă și sinceră în fața publicului, pune accentul pe intensitatea relației scenă–sală, într-un cadru acustic și simbolic precum Ateneul Român.
Programul săptămânii configurează astfel un arc repertorial amplu, de la modernismul percutant al lui Prokofiev la introspecția romantică și la deschiderea educativă, consolidând statutul Ateneului ca spațiu central al vieții muzicale bucureștene.