In perioada 22-28 octombrie, Institutul Cultural Roman organizeaza in parteneriat cu Arhiva Nationala de Film, Uniunea Cineastilor si Studiourile MOSFILM, prima editie a Festivalului Filmului Rus la Bucuresti.
Deschiderea Festivalului Filmului Rus va avea loc la Cinema Studio, iar cele peste 20 de productii rusesti vor fi difuzate la Cinema Studio si Cinemateca Eforie.
Programul Festivalului Filmului Rus:
Cinema Studio,
Bd. Gheorghe Magheru, nr. 29
Vineri, 22 octombrie
Ora 11.00 Un cuib de nobili, 1969. R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min.
Ora 14.00 Catina rosie, 1974. R: Vasili Sukain, 110 min.
Ora 19.00 Gala de deschidere: Lacasul ingerului, 2008, R: Nikolai Dreyden, 92 min
Sambata, 23 octombrie
Ora 11.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 14.00 Antonina isi intoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 120 min.
Ora 17.30 Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 20.00 Cum mi-am sfarsit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124 min.
Duminica, 24 octombrie
Ora 11.00 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 14.00 Un cuib de nobili, 1969, R: Andrei Mihalkov-Koncialovski, 111 min.
Ora 17.30 Toata lumea moare, eu nu, 2008, R: Valeriya Gay Germanika, 80 min.
Ora 20.00 Tarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.
Luni, 25 octombrie
Ora 11.00 Soarele alb al desertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora 14.00 Copilaria lui Ivan, 1962. R: Andrei Tarkovski, 95 min.
Ora 17.30 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 20.00 Intoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghinţev, 105 min.
Marti, 26 octombrie
Ora 11.00 Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.
Ora 14.00 Mâna cu briliante, 1968. R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora 17.30 Zilele eclipsei, 1988, R: Aleksandr Sokurov, 139 min.
Ora 20.00 Euforia, 2006, R: Ivan Viripaiev, 74 min.
Miercuri, 27 octombrie
Ora 11.00 Operatiunea Î, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 14.00 Taurul, 2001, R: Aleksandr Sokurov, 94 min.
Ora 17.30 Soarele alb al deşertului, 1970. R: Vladimir Motyl, 85 min.
Ora 20.00 Armistitiul, 2010, R: Svetlana Proskurina, 95 min.
Joi, 28 octombrie
Ora 11.00 Catina roşie, 1974. R: Vasili Suksin, 110 min.
Ora 14.00 Stepa, 1978. R: Serghei Bondarciuk, 140 min.
Ora 17.30 Antonina isi intoarce capul, 2008, R: Grigori G. Nikulin, 101 min.
Ora 20.00 Hrustaliov, masina!, 2006, R: A. Gherman, 137 min.
Cinemateca Eforie
Str. Eforie, nr.2
Sambata, 23 octombrie
Ora 17.30 Calauza, 1979, R: Andrei Tarkovski, 155 min.
Ora 20.30 Lacasul ingerului, 2008, R: Nikolay Dreyden, 113 min.
Duminica, 24 octombrie
Ora 18.00 Program de desene animate rusesti din anii `30-`70, 96 min.
Ora 20.30 Euforia, 2006, R: Ivan Viripaiev, 74 min.
Luni, 25 octombrie
Ora 18.00 Operatiunea I, 1965, R: Leonid Gaidai, 95 min.
Ora 20.30 Tarul, 2009, R: Pavel Lunghin, 116 min.
Marţi, 26 octombrie
Ora 18.00 Strain printre ai sai, 1974, R: Nikita Mihalkov, 97 min.
Ora 20.30 Intoarcerea, 2003, R: Andrei Zviaghintev, 105 min.
Miercuri, 27 octombrie
Ora 18.00 Mana cu briliante, 1968, R: Leonid Gaidai, 100 min.
Ora. 20.30 Hrustaliov masina!, 2006. R: A. Gherman, 137 min.
Joi, 28 octombrie
Ora 18.00 Zboara cocorii, 1957, R: Mikhail Kalatozov, 97min
Ora 20.30 Cum mi-am sfarsit vara, 2009, R: Alexei Popogrebsky, 124min
In aceeasi perioada, la Cinemateca Union va avea loc o expozitie de desene de Serghei Ensenstein. Vernisajul expozitiei va avea loc pe data de 21 octombrie, ora 18.00, la Cinemateca Union, in prezenta domnilor Naum Kleiman si Maxim Pavlov (directorii Muzeului Filmului) si va fi deschisa pana pe 28 octombrie.
Data: 22 – 28 octombrie 2010